Не съм перфектна майка. Сигурна съм, че не отговарям на всички изисквания, които биха ме направили такава. Всъщност, изобщо не искам да бъда такава. Не обичам да се слагам в рамки, да удовлетворявам чужди изисквания и модели – не само в майчинството, но и по принцип. Не съм клише. Няма да бъда.
Някак важно ми е да възпитавам по усещане. Да съм перфектна майка за моето дете, то да ме гледа с обич и възхищение. А и все пак колко любов има в:
“Обичам те, въпреки че едното ти око е криво!” – много, нали?
Oтглеждането и възпитаването е процес, по който работиш ежедневно. Работиш в екип. Много е важно всеки като самостоятелна единица да се чувства добре, за да може да дава най-доброто за групата.
Русото бебе вече изобщо не е бебе и някак неусетно вече е на 3. Често не знам какво да правя, изпадам в паники дали се справям, дали го занимавам достатъчно, дали го уча на нови неща.

После отивам в градинката и госпожата ме посреща с:
- “Много красиво се изразява Красен, личи си, че отделяте много внимание!”.
И в този момент си казвам, браво, Марче, с бат Емо вдигнахте още малко левела. Но винаги има още и още.
И ето ме, отново стоя и се опитвам да открия нещо интересно, което можем да правим заедно – просто нещо ново, което да ни завладее тази вечер, след градинка, утре, въодушевен да разкаже на приятелите си за новите ни активности.
В този момент се запитвам, чисто научно какви са важните “постижения” в развитието на децата на тази възраст?
Не чета детска психология, не съм абонирана за детски сайтове, старателно напуснах и от всички фейсбук групи. Без #НитоДенБезКнижки, разбира се, просто това е толкова смислен проект!
Предвид това, че Красен е на 3 и влиза в 4-тата си година, темата някак ми се стори актуална и подходяща.
Имам щастието да познавам човек, който отговаря на всичките ми въпроси, свързани с възпитанието му. Всъщност, в един момент осъзнах, че не я питам само за това какво да пазаруваме вкъщи.
В днешния материал ще ви представя Анелия Димитрова.
Анелия е логопед и абсолютен професионалист. Има изключително приятен подход към децата и различните ситуации, в които те могат да те поставят. За това и избрах нея – да даде насоки какво да наблюдаваме при малките приятелчета и в същото време – полезни идеи за занимания.
Преди да преминем към материала, който сме подготвили, искам да насоча вниманието ви към кампанията “Логопед с добро сърце”. Тази година тя се фокусира върху необходимостта от ранно откриване на нарушенията и навременното започване на логопедична терапия.
Кампанията ще се проведе от 02.03 до 08.03, когато ще можете да запазите безплатен час за консултация при водещи специалисти логопеди.
Повече информация има на: https://kauza.logopedia.bg/
Ето какво разказва тя след поредния ми въпрос “и сега какво?”:
След като детето вече не попада в групата на “тодлърите”, е време да презаредим батериите за нещата, които предстоят от тук нататък. Сега става още по-интересно от гледна точка на неговот развитие – първо, защото вече разбира повече и “слуша” повече и второ, защото е време въображението му да се развихри до нови висоти.
Децата в тази възраст продължават да порастват и да се развиват в много аспекти и въпреки, че всяко има индивидуална динамика на растеж, има важни моменти и постижения, които то ще достигне до навършване на 5-годишна възраст.

Комуникативно развитие
Ако досега детето не е било много общително и активно говорно, то между 3- и 4- годишна възраст това би трябвало да се промени и то да може да:
- казва името и възрастта си
- да използва активно от 250 до 500 думи
- да отговаря на въпроси с проста конструкция
- да използва изречения от по 5-6 думи до края на третата година
- използва прости предлози и съюзи
- интересува се и задава въпроси
- говорът е все по-разбираем, дори от непознати; използва почти всички съгласни, включително и варианти на С, З и Ц/ Ш, Ж и Ч
- разказва кратки истории с начало, среда и край
- изпълнява двойни и тройни инструкции
Когнитивно развитие
Очаквайте да бъдете засипани с въпроси “Защо небето е синьо?”, “Защо кучето лае?”, “Защо трябва да ходя на детска градина?, защо, защо, защо. Колкото и да е дразнещо това понякога, то е съвсем естествен етап в развитието на детето и показва “отварянето” му към света извън него самото. Освен непрестанното питане, трябва да очаквате то да може:
- да разпознава и назовава основните цветове
- да разбира концепцията еднакъв-различен и да сравнява обекти
- да се преструва и да си фантазира все по-цветно
- да помни части от приказки/истории
- да разбира по-добре концепцията за време – сутрин, обед, вечер
- да брои, но и да разбира концепцията цифра-количество
- да сортира обекти по форма и цвят
- да сглобява подходящи за възрастта си пъзели
Двигателно развитие
Детето в тази възраст продължава да е все още “в движение”, но то вече не е самоцелно. Трябва да може:
- да се качва и слиза по стълби самостоятелно с догонваща крачка (единият крак догонва другия)
- да рита, хвърля и хваща топка
- да се катери
- да тича уверено и да кара триколка/колело с помощни гуми
- да скача на два крака
- да стои на един крак поне за 5 секунди
- да се навежда, без да пада
- да съдейства в обличането и събличането
Развитие на фината моторика
В този период детето става все по-пъргаво и сръчно. Очаква се то да умее:
- да хваща малки обекти и прелиства страници
- да използва подходяща за възрастта си ножица
- да рисува кръг и квадрат (неправилен)
- да рисува човек в стадий “главоного” – от 2 до 5 части
- да строи кула от над 4 части
- да завива и развива големи капачки
- да държи молив с променил захват от всички пръсти, но без да участва цялата длан

Емоционално и социално развитие
Освен физически, 3-4 годишното става все по-независимо и емоционално. Намаляват избухванията, тръшканията и ревовете, когато бъде отделено от вас. Освен това желанието за социализация нараства – вече има желание да се сприятелява, да се редува в игрите и дейностите от ежедневния живот и да показва някои умения за справяне с проблеми. Към този момент детето трябва да демонстрира, че може:
- да имитира родителите и приятелите си
- да показва привързаност към семейство, познати и приятели
- да прави разлика между “мое” и “чуждо”
- да показва широк диапазон от емоции, които вече все по-умело разпознава и назовава – тъга, щастие, гняв, скука
Също така, имайте предвид, че в този период се забелязва осезаемо обогатяване на въображението на детето, което може да е колкото добро, толкова и притеснително на моменти. Фантазиите и игрите наужким стават все по-интересни и увлекателни, но освен тях може да се появят и нереалистични страхове като чудовища, криещи се под леглото и баба Меца, която ще слезе от гората, ако не заспиш веднага. Добре е да се внимава с тях и да не бъдат подхранвани.
В заключение, наблюдавайте, записвайте и окуражавайте новите умения, които забелязвате в децата и сравнявайте с нормата за възрастта. Въпреки индивидуалното развитие на всяко едно, не бива да се пренебрегват основните норми и допустимите времеви отклонения в развитието. Ако забележите осезаемо забавяне в появата и затвърждаването на дадено умение или разпад на вече затвърдена способност, не се колебайте да потърсите специалист за консултация.
Надявам се материалът да ви е бил полезен!
Кис,
М